Turbo Neden Arıza Verir?

Turbo arızası, birçok gerekçelerle oluşuyor olsa bile, arıza sebeplerinin büyük bir kısmı, yağlamanın yetersiz kalmasından dolayıdır. Yetersiz yağlama sonucu oluşan aşınma sorunları arızayı meydana getiren faktörlerin hızlanmasına sebep oluşturur. Yağın kalitesiz olması veya kullanıcının hataları sonucunda yağlamanın kesintiye uğraması sonucu aşınmalar ortaya çıkmaya başlar. Yağ kalitesinde sorun yaşamamak adına yüksek sıcaklıklarda etkili olan tam sentetik yağların tercih edilmesi gerekir. Kullanılan yüksek kalitedeki yağlar, parçaların birbiriyle olan sürtünmelerini engellemenin yanı sıra, soğutma, kompresyon muhafaza ve temizlik gibi işlemlerin tamamını üstlenmektedir. Bu sebeple uzun süredir kullanılmakta olan yağlar, yağlamada eksiklik oluşmasına sebep teşkil etmektedir.

Turbo arızası, oluşturan sebeplerden biri de, araç kullanıcılarının hatalarından kaynaklanmaktadır. Aracın çalışma veya durdurulma esnasında kısa bir süre rölantide çalıştırılmaması turbo arızalarının oluşmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Çünkü turbolar, egzoz manifoltuna bağlı bulunan bir tribünün egzoz gazı akışından faydalanmak suretiyle dönmesi ve bu dönüş sırasında diğer uçta yer alan kompresör milini de döndürerek fazladan hava emilmesini sağlar.

Elde edilen fazla havayı silindirlere göndermek suretiyle de, yüksek performans ortaya çıkar. Bu sebeple hareket halindeki tüm parçaların sürekli bir şekilde yağlanıyor olması gereklidir. Araç motoru durdurulduğu zaman turbo motoru çalışmaya devam eder, bu sırada yağ akışı kesildiği için turbonun oynak parçaları yağsız bir şekilde birbiriyle sürtünmeye başlar. Bu yüzden kalkış veya duruş zamanlarında aracı kısa bir süre rölanti vaziyette çalıştırmak yağ akışının kesilmemesi için gereklidir.

Turbo Arızasını Gösteren Belirtiler Nelerdir?

Turbo arızası, oluşmaması için aracın düzenli bir şekilde bakımın yapılması, arıza hallerinin başlangıcında ise ustalığından emin olunan servislerde kontrole çekilmelidir. Arıza oluşmaya başladığını gösteren ilk belirti, performans düşüklüğü ve motordaki güç kaybıdır. Ayrıca, aşınmış olabilecek milden sızan ağların yanması sonucunda egzozdan çıkan dumanın rengi, arıza oluşmaya başladığını bildiren işaretler arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin dışında,

  • Turbodan net olarak ıslık sesi benzeri sesler gelmeye başlar,
  • Özellikle yüklü vaziyette rampa çıkışları zorlaşır,
  • Yakıt kullanımı eskiye oranla fazlalaşır,
  • Devir ivmesinde azalma hissedilir,
  • Turbo basınç göstergesi düşmeye başlar,
  • Yağ eksilir ve yağ yakmalar başlar,
  • Egzoz değerlerindeki değişiklikler motor arıza lambasının yanmasına yol açar.

Atmosferik motor yapılarına göre oldukça hassas bir yapıya sahip olan turboların yüksek hızlı sürüşlerde uzun süre kullanılması da arıza oluşturan sebepler arasında yer almaktadır. Arıza oluştuğundan kuşku duyulduğunda en yakın servise bakım yapılması sorunun ilerlemeden çözülmesini sağlar.