Turbo Arızasının Belirtileri Nedir?

Turbo arızası belirtileri arasında en yaygını turbo hortumunun patlaması sebebiyle motora gitmesi gereken havanın kaçak yaparak ıslık gibi bir ses çıkarmasıdır. Turbodan intercooler kısmına giden kauçuktan imal edilen hortum zamanla çatlama ve yırtılma sebebiyle arıza durumu oluşturur. Motorun çekiş gücünün hissedilir derecede düşmesiyle arıza anlaşılır. Basit ve maliyeti oldukça düşük olan hortum değiştiğinde arıza giderilmiş olur. Motorun gücünü artırarak yüksek seviyede verim alınmasına olanak sağlayan turbo sistemleri, farklı şekillerde tezahür eden arızalar gösterebilmektedir.

Turbo arızası meydana getiren etkenler arasında, yağlama hayati önem taşıyan unsurlar arasında yer almaktadır. En zorlu koşullara dayanacak nitelikte üretilen turbolarda bulunan türbin kanatçıkları, dakikada 60-100 bin devirle dönmektedir. Aşırı sıcak bir ortamda dönen turbo mili yağsız kaldığı taktirde arıza oluşumuna sebep teşkil etmektedir. Milin yataklara sürterek aşınmaması için yağın eksik edilmemesi gereklidir. Yağlamanın yetersiz olması durumunda mil ve yatak aşınarak boşluk oluşturabilmektedir Boşluk oluşması durumunda motor yağı egzoz borusuna veya emme manifoltuna kaçabilir. Sonuç olarak da, motorun yağ yakması sonucu egzozdan beyaz dumanların çıkmasına sebep olur.

En Sık Görülen Turbo Arıza Sebepleri Nelerdir?

Turbo arızası belirtileri arasında yer alan hortum patlaması ve yağlama eksikliğinin yanı sıra farklı sebeplerle oluşan arızalar incelendiğinde,

  • Kalitesiz yağ kullanımı,
  • Yağ kontrollerinin zamanında ve düzenli yapılmaması
  • Yatak ve burçların boşluk meydana getirmesi,
  • Turbonun hava girişindeki katı maddeler,
  • Aşırı yükseklikteki egzoz gazı,

Araçlarında turbo sistemi olanların karşılaşabileceği arıza türleri arasında en sık karşılaşılan etmenler olarak belirlenmiştir. Turboların uzun süre arızasız kullanılabilmesini, düzenli bir şekilde yağ kontrolü yaparak ve kaliteli yağ kullanarak sağlamak mümkündür. Periyodik bakım sürelerinin aşılması yağın özelliğini kaybetmesine sebep olacağından dolayı, turbonun arızalanmasına sebep olmaktadır.

Turbo Arızası bazen sadece turbonun gereken şekilde kullanılmamasından da mümkün olmaktadır. İlgisizlikten ve bakımsızlıktan dolayı zamanla mil, yatak veya burçlar aşınarak boşluk oluşturabilmektedir. Böyle durumlarda ötme sesi meydana gelerek arıza oluşumu tespit edilir. Turbo milinin boş dönmesi sonucunda içerde sürtmeler oluşmaktadır. Sürtme sonucu ezilen kanatçıklar içeri yeterli hava girmemesi sebebiyle hava beslemesi yapamaz. Böyle durumlarda, aracın çekiş gücü düşerken, yakıt tüketimi artar.

Ayrıca hava filtresinin değiştirilmesi esnasında veya haricen giren pislik veya katı parçalar tribün kanatçıklarının eğilmesine veya kırılmasına sebep olabilmektedir. Çok büyük hızda dönen kanatçıkların zarar görmesine, hatta kırılarak işlevini yitirmesine sebep olabilir.