Turbo Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Turbo Arızası  Tespit Etme ? 

Araçların vazgeçilmezlerinden biri olan turbo şarj sistemleri, yeni nesil araçların hemen hepsinde bulunmaktadır. Turbo sistemlerin özelliği hava beslenme mantığı ile motordan daha fazla güç alınması anlamına gelir. Ayrıca turbo bulunan bir araç yakıt tüketimini daha düşük oranda yapar ve bu şekilde sürücülerin yakıt tasarrufu etmesine yardımcı olur. Turbo şarjlar üzerinde genel bir bilgi verdikten sonra şimdi inceleyeceğimiz asıl konu turbo arızası nasıl tespit edilir? sorusudur. Birçok sürücü aracı ile ilgili bu sorunun cevabını merak etmekte ve olası bir arıza durumunda sorunu nasıl anlayacağını düşünmektedir. Gelin bu soruya detaylı bir şekilde cevap verelim.

 Turbo Arızası Nasıl Tespit Edilir?

Turbo Arıza Belirtileri Nelerdir?

Turbo şarjda meydana gelecek bir arızayı tespit etmek için öncelikle sorunun ne tür durumlarda ortaya çıktığını bilmek ve bunun ardından gösterdiği belirtilerin neler olduğunu öğrenmek gerekir. Turboda bir arıza oluştuğunda hangi belirtiler ile anlaşılır? daha yakından bakalım.

 1. Turbo arızasını en basit şekilde gösteren belirti arıza lambasının yanmasıdır. Ancak bu lamba genelde yeni nesil araçlarda bulunur.
 2. Yakıt tüketiminin artış göstermesi de arıza belirtileri arasında yer alır.
 3. Aracın çekiş gücünde düşüşler meydana gelir.
 4. Turbo şarj sisteminden anormal derecede sesler gelmeye başlar. Islık sesinden biraz farklı bir sestir.
 5. Motorda yağ eksilmesi bir problem olduğunu gösterir.
 6. Turbo şarjda basınç düşüşü de başka bir arıza belirtisi olarak karşımıza çıkar.
 7. Egzoz borusundan aşırı derecede duman çıkışı olması ve dumanın renginin gri- mavi olması turbo şarjda bir sorun olduğu anlamına gelir.

Turbo şarjlarda arıza tespiti yaparken sadece gösterdiği belirtiler yetmeyebilir. Bunun yanında arızanın nelerden kaynaklandığı da bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Arıza nedeni tahmin edilirse sorunu anlamakta bir o kadar kolaylaşır. Turbo arıza nedenleri neler olabilir? bunlar bakalım.

Turbo Arıza Nedenleri Nelerdir?

Arızanın tespit edilmesinde nedenlerin bilinmesi ve sorunun kaynağına inilmesi önemli bir husustur. Bu şekilde problem daha kolay anlaşılır ve büyümeden müdahale edilme şansı doğar. Turbo şarj arıza nedenleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

 1. Yağlamanın yetersiz olması: Turbo bulunan araçlarda dikkat edilmesi gereken bir nokta olan yağlama yetersiz olduğu durumlarda turboda arıza meydana gelir. Yağ ne kadar eksik ise yataklar ve mil sürtünmeye maruz kalır. Bunun sonucunda ise herkesin tahmin ettiği gibi başta aşınma meydana gelir. Boşluk ve ses yapması da olası sorunlar arasında yer alır.
 2. Kullanılan yağın kalitesiz olması: Yağ kullanımında özenle davranmak gerekir. Özellikle üretici tarafından tavsiye edilen yağların kullanılması arızaya sebebiyet vermemek adına göz ardı edilmemelidir. Bu yağların başlıca özelliği sentetik yapıda olmalarıdır. Kalitesiz bir yağ aşırı sıcaklarda yağlama özelliğini yitirir ve turbo yatakları yeteri kadar yağlanmaz.
 3. Periyodik yağ değişimi: Belirli aralıklarda yağ değişimi yapılmaması arızaya sebep olur. Çünkü yağ zamanla yağlama özelliğini kaybeder ve gecikmeli yağ değişimi turbo şarjın arızalanmasına yol açar.
 4. Yüksek sıcaklıkta egzoz gazı: Egzozdan çıkan gaz aşırı sıcak olduğu durumlarda turbo yeteri kadar soğutulmuyor olabilir. Bunun sonucunda ise turboda bulunan mil yataklarında arıza meydana gelebilir.
 5. Turbo şarj hava girişinde katı parçacıkların olması: Hava girişinde katı parçacıkların bulunması hızlı bir şekilde dönen turbo kanatçıklarının aşınmasına ya da kırılmasına sebep olur.
 6. Turbo mili ve yataklar, burçların boşluk yapması: Bazı durumlarda turbo mil ve yataklarında aşınma oluşur ya da boşluk meydana gelir. Böyle bir durumda hiçte alışık olunmayan bir ses duyulur. Aşınma ve boşluk sonucu oluşan arızanın giderilmesi için turbo şarjın revizyon işlemine tabi tutulması gerekir.

Bir cevap yazın