Otomobil Turbocharger

Sektöründeki 25 yıllık tecrübeyle revizyonuna başladığımız ve her marka ve model otomobillere uygun turbocharger, firmamızın garantisi altında olup, tüm beklentileri karşılar nitelikte üstün kalite özelliklerine sahiptir.

Otomobil Turbo Sistemi Nedir?

Otomobil turboları bir çeşit hava pompası vazifesi görerek, araçlarda silindir içerisine daha fazla hava göndermek için amacıyla üretilmektedir. Silindirin içerisine yüksek basınçta hava pompalayan turbo motorlar, bu sayede daha fazla güç elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda atık gazları da silindir içerisine göndermek mümkün olduğundan dolayı, yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Küçük hacimli motorlarda performansı oldukça artıran turbocharger  sistemi,

  • Motorlarda sürtünme ve ısı kaybının azalmasını sağlar,
  • Daha hafiftir ve az yer kaplar,
  • Yakıt tasarrufu sağlar,
  • Küçük boyuta sahip turbo motor daha sessiz çalışır,
  • Hız kaybı alt seviyeye iner,
  • Aracın performansını arttırır.

Turbo aracı çalıştırıp sürüş yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.

Otomobil Turbosunun Uzun Ömürlü Olması İçin

Otomobil turboları, tavsiye edildikleri gibi kullanıldığında motor ömrünü uzatarak aracın değerini koruyan bir unsur haline gelmektedir. Turbo charge sistemine sahip araç kullanımında özen gösterilmesi gereken bazı önemli kurallar özenle uygulanmalıdır.

Özellikle soğuk havalarda aracı çalıştırırken, soğuktan yoğunlaşan yakıtın ısınarak normal hale dönüşmesi için yarım kontak çevirmek ve uyarı ışıklarının kapanmasın beklemek gerekir.

Motorun hareketli parçalarındaki aşınmayı önlemek amacıyla soğuk havalarda kısa bir müddet rölantide beklenmesi turbo milinin istenilen düzeyde yağlanmasını sağlayacak ve istenilen motor devri elde edilecektir.

Aracın dizel olması durumunda aracı stop etmeden önce de kısa bir süre rölantide çalıştırmak motor kapandıktan sonra belli bir süre daha çalışan turbo mil ve tribünlerinin zarar görmemesini sağlıyor.

Turbo aracı en verimli şekilde ve sorunsuz olarak kullanabilmek için maksimum tork bandında kalmaya özen gösterilmelidir.

Turbo Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otomobil turboları amacına uygun şekilde kullanıldığı takdirde sürüş kolaylığından, performans kazanımlarına kadar birçok konuda olumlu katkı sağlamaktadır. Turbo motorlu araçların uzun süre sorunsuz olarak kullanılabilmesi için bazı konulara özel hassasiyet gösterilmelidir.

  • Düşük kalitedeki yakıtlar motorun performansına olumsuz yönde etkiler. Motorda kurum oluşmasına sebep olur. Bu sebeple kaliteli yakıt kullanımına özen gösterilmelidir.
  • Yüksek hızda sürüş yaparken uzun süre turbo kullanımı, motorda hasar oluşmasına sebep olabilir.
  • Motor bakımı düzenli şekilde kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmalıdır. Motor yağı ve hava filtreleri düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.
  • Aşırı ısınmaya sebebiyet vererek motor bloğu, silindir ve pistonlara zarar vermemek için, düşük devirli seyir durumunda gaza aşırı yüklenilmemelidir. Fazla gaz verildiğinde vuruntu adı verilen istenmeyen yanmalar oluşmaktadır.

Otomobil turboları zor koşullar altında veya yüksek ısınmaya sebep olan zorlamalarda bazı arıza halleri gösterebilmektedir. Meydana gelebilecek arızaların sebeplerinden biri, yağlamanın yetersiz kaldığı durumlarda oluşan arızalardır. Bu tür arızaların önüne geçmek, gerekli kalınlığa sahip kaliteli yağ kullanımıyla sağlanabilir.

Arıza sebeplerinden biri de, kava filtresinin belirli aralıklarla kontrol etmek, gerekirse değiştirmek gereklidir. Turbonun ihtiyacı olan havayı çekememesi motorun performansını etkileyerek arıza oluşmasına sebep olur.