Otobüs Turbocharger

Şehirler arası ve Şehir içi hizmet veren araçların yoğun kullanım sonunda yaşadıkları Turbocharger sorunlarına karşı uygun fiyatlı kaliteli ve hızlı teslimat ile sunduğumuz yenilenmiş ve bakımları yapılmış turbolar yolunuzu yarım bırakmayacak.

Otobüs Turbo Sistemi Nedir?

Otobüs turboları diğer araçlarda olduğu gibi güç ve performansı artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Turbo motor kullanımının sağladığı avantajlar arasında dizel yakıtlı araçların yakıt tüketimindeki önemli tasarruf, otobüs sahiplerini turbocharger tercihine yönlendirmektedir. Turbo sistemi egzoz vasıtasıyla dışarı atılmakta olan atıl gazları sisteme yeniden dahil ederek yakıt kullanımını azaltmakta ve araca güç kazandırmaktadır. Kamyon, otobüs gibi araçlarda soğutmalı turbo motor kullanımı zorunlu bir hale getirilmiş olup bu sayede zehirli egzoz gazlarının çevreye verdiği olumsuz etkiler en düşük seviyeye gerilemiştir. Turbo intercooler adı verilen sistemle, turbodan geçen havanın motora girişinden önce soğutulmasıyla yüksek sıcaklık nedeniyle oluşan motor geriliminin düşürülmesi sağlanmıştır.

Otobüs turboları entegrasyonu sağlanarak kullanılan araçlar önemli avantajlar sağlayarak beklenen tüm gereklilikleri yerine getirmektedir. Turbocharger sayesinde motor gücünü 2 kat artırmak mümkün olmaktadır. Bu sayede istenen performans ve verimlilik sağlanarak beklenen ihtiyaçlar karşılanabilmektedir. Tüm araçlar yapısı gereği gaz tepkilerine anında cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu durum turbocharger araçlarda performansı artırıcı bir etken olarak ortaya çıkar. Turbo sayesinde yol şartlarında oluşabilecek tehlikeli durumlarda aracın hemen devir kazanıp tehlikeden sıyrılmasına olanak sağlar.

Otobüslerde Turbo Motorun Sağladığı Avantajlar

Otobüs turboları kullanımının etkisini daha fazla artırmak amacıyla kullanılan ara soğutucu sistemde turbo ünitesinden çıkan 160° derece sıcaklığındaki hava soğutularak yoğunluğu artırılmaktadır. Silindirlere daha fazla hava gönderilmesini sağlayan bu sistem sayesinde,

  • Motorun verimli halde çalışması sağlanır,
  • Yakıt tüketimi önemli ölçüde azalır,
  • Egzoz gazlarının çevreye verdiği olumsuz etki minimum seviyeye düşürülür,
  • Daha hafif ve küçük motor kullanabilme imkanı sağlar.

Özellikle kamyon, otobüs gibi ağır yük taşıyan araçlarda sürüş kolaylığı ve motor performansını üst düzeye çıkarır.

Turbonun Uzun Ömürlü Olması İçin

Otobüs turboları dizel yakıt kullanan araçlar için önemli avantajlar sağlamaktadır. Edinilen bu avantajların sürdürülebilir olması için turbo charge sistemine sahip araçların kullanım özelliklerine uygun davranmak gereklidir.

  • Özellikle soğuk havalarda yarım kontak yaparak kısa süreli rölantide çalıştırmak,
  • Motoru kapatırken kısa süreli rölantide çalıştırmak,
  • Hızlı sürüş sırasında çok uzun süre turbo kullanımından uzak durmak,
  • Kaliteli yakıt kullanmak,
  • Kaliteli yağ kullanmak,
  • Hava filtrelerinin düzenli kontrolü, gerekliyse değiştirilmesi

Otobüs turbosuna sahip araç sahiplerinin titizlikle uyması gereken kurallar arasında yer almaktadır.

Otobüs turboları istenilen verime ancak gerekli olan önerilerin eksiksiz olarak uygulanmasıyla ulaşabilmektedir. Yakıtın düzenli olarak bilinen yerden alınması bile, turbo motorun istenilen performansta çalışmasına etki etmektedir. Özellikle kamyon ve otobüslerde kullanılan kaçak yakıt araçta ilk olarak turboya zarar vermektedir. Turbonun toleranslarının çok daha hassas olması sebebiyle, zaman içerisinde turbo charge sisteminde önemli sorunlar yaşanabilmektedir. Düşük kalitede hava filtresi kullanımı da turboya zarar verebilecek düzeyde sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Bu sebeple belli periyotlarda temizlik yapılması veya değiştirilmesi gereklidir.