Kamyon Turbocharger

Turbocharger revizyonu yapan firmamız sahip olduğu sektör tecrübesi ile her zaman müşterilerine uzun ömürlü ve garantili ürünler sunmaktadır. Kamyonlarda ortaya çıkan Turbo yenileme maliyetlerini uygun koşullarla sunduğumuz ürünlerle karşılıyoruz.

Kamyon Turbo Sistemi Nedir?

Kamyon turboları dizel yakıt kullanılması sebebiyle yakıt yakma verimi düşük kamyonların performansını artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Turbocharger, içerisinde kanatçıklar bulunan bir tribün şeklinde olup, egzoz manifoltlarından gelen havayı kanatçıklar vasıtasıyla toplayıp sıkıştırarak tekrardan silindirlere yönlendirir. Böylece egzoz vasıtasıyla dışarı atılması gereken gazlar yeniden kullanıma sokularak aracın performansı artırılır. Ayrıca yanmamış gazların yeniden kullanıma sokulması, yakıt tasarrufu sağlamak açısından önemli bir unsurdur. Tasarrufun yanı sıra turbolu motorların yakıtı icap ettiği gibi kullanıyor olması çevre koşullarına daha az zarar verilmesi anlamını taşımaktadır.

Kamyon turboları ülkemizin zorlu yol koşullarında gerekli performansı sağlayarak üstün iş görme gücüne dönüşmektedir. Turbocharger revizesi yapan firmalar, kullanılan yakıt ve yağ kalitesinin turbo araçların performansını doğrudan ilgilendirdiğini önemle belirtmektedir. Özellikle kamyonlarda kullanılan kaçak mazot türündeki yakıtların turbonun içyapısında hasar oluşturduğu bilinmektedir. Keza kullanılan yağ kalitesi de turbo motorlu araçlar açısından büyük önem taşımaktadır. Yağ kullanımındaki kalite detayı, turbo motorlu araçlarda normal araçlara oranla 5 kat daha fazla önem taşımaktadır.

Kamyon Turbolarda Kullanılan Yağın Önemi Nedir?

Kamyon turboları dizel yakıt kullanılması sebebiyle yakıt yakma verimi düşük kamyonların performansını artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Turbo, içerisinde kanatçıklar bulunan bir tribün şeklinde olup, egzoz manifoltlarından gelen havayı kanatçıklar vasıtasıyla toplayıp sıkıştırarak tekrardan silindirlere yönlendirir. Böylece egzoz vasıtasıyla dışarı atılması gereken gazlar yeniden kullanıma sokularak aracın performansı artırılır. Ayrıca yanmamış gazların yeniden kullanıma sokulması, yakıt tasarrufu sağlamak açısından önemli bir unsurdur. Tasarrufun yanı sıra turbolu motorların yakıtı icap ettiği gibi kullanıyor olması çevre koşullarına daha az zarar verilmesi anlamını taşımaktadır.

Kamyon turboları ülkemizin zorlu yol koşullarında gerekli performansı sağlayarak üstün iş görme gücüne dönüşmektedir. Turbo üreticisi firmalar, kullanılan yakıt ve yağ kalitesinin turbo araçların performansını doğrudan ilgilendirdiğini önemle belirtmektedir. Özellikle kamyonlarda kullanılan kaçak mazot türündeki yakıtların turbonun içyapısında hasar oluşturduğu bilinmektedir. Keza kullanılan yağ kalitesi de turbo motorlu araçlar açısından büyük önem taşımaktadır. Yağ kullanımındaki kalite detayı, turbo motorlu araçlarda normal araçlara oranla 5 kat daha fazla önem taşımaktadır.

Kamyon Turbosunun Uzun Ömürlü Olması İçin

Kamyon turboları doğru şekillerde kullanıldığında üstün motor gücü ve verimlilik sağlar. Normal motorlara nazaran farklı yapıda olmaları sebebiyle,

  • Yüksek hızda sürüş sırasında turboyu uzun süre kullanmamak gerekir,
  • Yakıt, yağ ve hava filtrelerinin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.
  • Özellikle kış aylarında yarım kontak çalıştırarak yoğunlaşan yakıtın ısınması beklenmelidir.
  • Düşük devirde yapılan sürüşlerde aşırı gaz yüklemesinden kaçınılmalıdır.
  • Aracı durdurmadan önce kısa bir süre rölantide çalıştırmak mil ve tribünlerin zarar görmesini önler.

Turbo kamyonlarda kullanım kurallarına uygun şekilde davranarak sürdürülebilir yüksek performans sağlamak mümkündür. Zor arazi koşullarında sürüş kolaylığı ve yüksek verim sağlamak amacıyla entegre edilen turbocharger yapısı, ancak özenli kullanımlarla uzun süre korunabilir.