İş Makineleri Turbocharger

Toz ve suyun en zorlayıcı olduğu çalışma alanı olan iş makineleri, kısa sürede motor ve motora bağlı pek çok bölge de arıza verebilir. Onarım maliyetlerini düşüren başarılı revizyon çalışmalarımızla Turbocharger ihtiyaçlarınızı uygun fiyat avantajı ile karşılıyoruz.

İş Makinesi Turbo Sistemi Nedir?

İş makinesi turboları çok zor çalışma şartları içerisinde hizmet veren makinelerin iş performanslarını artırmak amacıyla kullanılmaktadır.  Dar alanlarda oldukça ağır yükleri indirip kaldırmak üzere tasarlanan iş makineleri, turbo charger sayesinde önemli bir performans ve manevra kabiliyetine sahip olmaktadır. Zor arazi koşullarında uzun süreli olarak çalışmak durumunda olan makineler, turbo charger sisteminin sağladığı avantajlarla yüksek verime kavuşmaktadır. Egzoz gazının atıl hale getirilmeden kinetik enerjiye dönüştürülmesini sağlayan turbo charger sistemi, yakıt tasarrufunun yanı sıra egzozdan çevreye yayılan zehirli gaz seviyesini minimum seviyeye düşürmesiyle de önem kazanmaktadır.

İş makinesi turboları diğer tüm turbo charger araçlarda olduğu gibi yağlama ve havalandırma sisteminin kusursuz çalışmasıyla istenilen verimi sağlar. Bu yüzden yağ değiştirme işlemlerinin düzenli bir periyotta yapılması gereklidir. Lüzumundan uzun süre kullanılan eski yağlar, içerisinde olabilecek çapak cinsi cisimlerin hava filtresine sızması sonucunda önemli hasarlara sebep olabilmektedir. Mümkün olan en kaliteli yakıtın kullanılması ve katkı maddelerinden uzak durulması da, turbonun uzun yıllar sorunsuz bir şekilde faaliyette kalabilmesine olanak sağlar. Kötü kalitedeki yakıt, yüksek ısı sebebiyle turbo sisteminin içerisinde oluşan karbonların katılaşmasına yol açarak kurum oluşturmaktadır. Ayrıca hava filtrelerini düzenli aralıklarla değiştirmek turbonun daha rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Turbonun Ömrü Nasıl Uzatılır?

İş makinesi turboları uzun süreli olarak zor koşullarda çalışma imkânı sunmaktadır. İş makinelerinin yanı sıra her model araca entegre edilebilen turbocharger sistemi,

  • Her marka binek otomobil,
  • Otobüs,
  • Araç çekicileri,
  • Kamyon,
  • Arazi araçları
  • Jeep

Türünde tüm araçlarda üstün performans ve emsalsiz motor gücü sağlamaktadır. Turbonun ömrünü uzatabilmek belli yöntemlerin izlenmesiyle mümkündür. Özellikle şehirlerarası yollarda uzun süre turbo kullanımı yapılmamalı, sonuna kadar gaz basılmamalıdır. Gaza basma sırasında turbodan değişik sesler alıyorsanız zaman geçirmeden aracınızı servise göstermelisiniz. Aksi taktirde tribünlerdeki balans bozukluğu daha ileri safhalara gelerek turboya zarar verecektir. Aracınızı çalıştırma veya durdurma esnasında kısa süre rölantide çalıştırın. Çünkü motor durmuş olmasına rağmen turbo içerisindeki tribünler belli bir süre daha çalışmaktadır. Rölanti sırasında turbo kendi kendini yağlayacaktır.

İş makinesi turboları kısa mesafeler kat ederek çalışma yapan makinelerde kullanılıyor olsa bile, çalıştırma ve kapama zamanlarında rölantide kısa süre çalışmalıdır. Çünkü çok kısa bir mesafe bile gitmiş olsanız turbo mutlaka devreye girecektir. Ayrıca vites boş durumdayken gaz pedalına aşırı derece yüklenmemek gerekir. Kış koşullarında çalışma yapılacaksa bekleme süresini normal zamanlardan daha fazla tutmak katılaşan yakıtın çözülmesini sağlayarak turbonun istenilen düzeyde çalışmasına imkân sağlayacaktır.  Kullanım koşulları azami derecede uygulandığında, normal motorlara oranla 2 kat güçlü bir motorla yüksek performansa ulaşmak mümkün olacaktır. Profesyonel otomotiv firmaları tarafından çok uygun fiyatlarla araçlara entegre edilen turbocharger sistemi, sürüş kolaylıkları ve manevra kabiliyetinin büyük oranda yükselmesini sağlamaktadır.