Çekici Turbocharger

Turbo charger sayesinde yakıttan büyük oranda tasarruf sağlayan Çekiciler de oluşan mazot kirlenmesi kısa sürede Turboyu kullanılamaz hale getirir. Araçların en pahalı olan bölümlerinden biri olan Turbocharger sistemini yenilenmiş ve revizyon edilmiş bir şekilde kapınıza gönderiyoruz.

Çekici Turbo Sistemi Nedir?

Çekici turboları, araç çekimleri sırasında daha yüksek performans ve dayanma gücünden yararlanmak amacını taşımaktadır. Maksimum çekme kapasitesinin üzerinde bir güç sağlayan turbocharger motorlar, egzoz yoluyla dışarı atılan gazı kinetik enerjiye döndürerek motora ekstra güç verme prensibiyle çalışmaktadır. Kompresör çarkı, tribün çarkı ve bağlantı sağlayan bir milden oluşan bir yapıdadır. Egzoz yoluyla dışarı çıkarılan gazlar, tribün çarkına ulaştığında göbekte yer alan mil çarkla birlikte harekete eder. Diğer uçta yer alan kompresör çarkını da çeviren mil yüksek hızda devinim sağlar. Böylece kompresörler havayı emerek motorun silindirine yönlendirir. Yüksek oranda hava sebebiyle yakıtın her zerreciğini ateşleyen oksijen sağlanmış olur.

Çekici turboları dışında dizel veya benzinli tüm araçlar turbocharger kullanımına uygundur. Profesyonel firmalar tarafından üstün niteliklere sahip olarak tasarlanan turbo motorlar,

 • Otomobil,
 • Kamyon,
 • Arazi araçları ve jeep
 • Otobüs,
 • İş makineleri

Gibi araçlarda yakıt tasarrufu, güç, dayanıklılık ve yüksek verim almak amaçlı olarak kullanılmaktadır. Zor doğa koşullarına karşı üstün motor gücü sağlayan turbocharger sistemi,  kolay sürüş ve manevra kabiliyetini artırma özelliklerine sahiptir.

Turbo Motorun Sağladığı Avantajlar

Çekici turboları gibi farklı birçok araçta uygulama imkânı bulunan turbo charger motorlar, aynı büyüklükteki motorlara kıyaslandığında 7 kat daha fala güç üretebilmektedir. Böylece kullanıcı ihtiyaçlarına tam uyum sağlamak mümkün olmaktadır. Zorlu doğa koşullarında çalışma zorunluluğu olan kamyon, çekici ve jeep türü araçlar, turbonun sağladığı güç ve performans sayesinde sorunsuz iş görebilir yapıya kavuşur. Turbo sistemi,

 • Motorun gerek duyduğu güç ve torku artırır,
 • Egzoz gazlarının çevreye verdiği zararı minimum seviyeye indirir,
 • Özellikle dizel araçlarda yakıt tüketimin azaltır.
 • Daha küçük ve hafif motorların kullanılabilmesine olanak sağlar.

Yaklaşık 1 dakika içerisinde bir minibüsün içindeki tüm havayı dönüştürebilen turbo charger sistemi, sağladıkları ekstra oksijen sayesinde yüksek rakımlı bölgelerde etkili performans gösterirler.

Çekici turboları, otomobil kamyon, otobüs ve traktörler gibi araçlarda uygulanabilir olması sebebiyle oldukça işlevsel bir sistemdir. Günümüzde soğutmalı turbo sistemi olan Intercooler, ağır yük taşıyan kamyon, otobüs gibi araçlarda zorunlu hale getirilmiştir. Turbodan geçen havanın motorlara girişinden önce soğutulması prensibine dayalı olan sistem sayesinde, motorda yüksek ısıya bağlı gerilim düşürülür. Bu yöntem sayesinde motorun gücü artırılarak sürdürülebilir yüksek performans sağlanmış olur.

Turbonun Uzun Ömürlü Olması İçin

Tüm turbo araçlarda olduğu gibi çekicilerinde turbo kullanan araç sahiplerinin özen göstermesi gereken huşular,

 • Yakıt kalitesi,
 • Yağ kalitesi,
 • Hava filtrelerinin düzenli kontrolü

Gibi unsurları gözden uzak tutmamaları gerektiğidir. Kalitesiz yakıt turbo sistemin zamanla zarar görmesine ve verim düşüklüğüne uğramasına sebep olmaktadır. Keza yağ kalitesi de turbo motorun sağlıklı çalışabilmesi için oldukça önemlidir. Kalitesi yağların turbonun iç kısmında karbonlaşarak katılaştığı ve sistemi tıkadığı bilinmektedir. Hava filtreleri de yağ ve yakıt gibi turbo motorların performansını etkileyen unsurlar arasındadır.