Arazi Aracı Jeep Turbocharger

Turbocharger onarımı ve revizyonunda sahip olduğumuz tecrübe ile sadece il ve bölge de değil, tüm Türkiye de kalite ve güveni sizlere sunuyoruz. Arazi aracı ve Jeep’ler için Turbo ihtiyaçlarınıza cevap sunuyoruz.

Arazi Aracı ve Jeep Turbo Sistemi Nedir?

Arazi aracı ve jeep turboları egzoz gazıyla birlikte gelen enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürerek motora güç kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Sistemde kullanılan turbo, atık enerjiyi kullanmak suretiyle motora fazladan hava desteği sağlar. Özellikle yüksek rakımlarda kullanımına ihtiyaç duyulan arazi aracı ve jeepler, yüksek yerlerde basıncın artmasıyla düşük seviyeye inen az oksijenli ortamlarda yüksek performans sağlar. Turboyla desteklenen motorlar, turbosuz benzer bir araçtan çok daha fazla güç üretir. Böylece normal araçlarla kat edilmesi imkânsız olan koşullarda turbocharger destekli motorların önemi çok daha net anlaşılmaktadır.

Arazi aracı ve jeep turboları uygulamalarıyla araçların gücü neredeyse ikiye katlanarak performans beklentilerine tam anlamıyla ulaşılır. Güvenli sürüş yanında zor koşullarda ani manevralara imkân vererek kazaların önlenmesine önemli katkı sağlar. Genel anlamada bakıldığında turbocharger motorlar,

  • Daha küçük ve hafif motor kullanılmasına olanak sağlar,
  • Zararlı egzoz atıklarını azaltır.
  • Dizel motorlarda yakıt kullanımını minimum seviyeye indirir.

Arazi Aracı ve Jeep Turbosunun Uzun Ömürlü Olması İçin

Arazi aracı ve jeep turboları kullanımında asıl gaye, zor koşullara meydan okuyan araçlar edinmektir. Turbo motor kullanımıyla tüm beklentiler üst seviyede elde edilerek yüksek verimlilik sağlanır. Çok kısa süre içerisinde önemli miktarda havayı dönüşüme uğratabilen revize edilmiş turbocharger motorlar, birkaç saniye içerisinde 20.000 rpm’den 35.000 rpm’ye ulaşabilmektedir. Bu süre içerisinde motor devri 9.000 rpm dolaylarındadır. Motor durdurulduğunda motorun yağlama sistemi dursa bile yüksek devirli turbo hemen duramaz. Motordan yağ gelmediği için turbo yağ gelene kadar çalışmaya devam edecektir. Bu sebeple motoru durdurmadan önce kısa bir süre beklenmelidir.

Turbo Motorun Çalışma Prensibi Nedir?

Arazi aracı ve jeep turbocharger sistemi, hem benzinli hem de dizel araçlara uygulanabilir özelliktedir. Turbo motorların çalışmasındaki ana prensip, türbin pervanelerinin atık egzoz gazlarıyla hızlıca harekete geçmesi ve hava filtrelerinden bol miktarda geçen sıkışmış havanın emilerek yanma birimlerine aktarmasıdır. Bu sayede dışarı atılması gereken atık egzoz gazı enerjisi kinetik enerji haline dönüşerek motor performansını artırmaktadır. Performans artışı sebebiyle yatık tüketimi konusunda önemli tasarruflar sağlaya turbo sistem, son dönemlerde çevre koşullarının koruyan bir unsur olarak önem kazanmaktadır. Arazi araçları ve jeeplerde kullanılan turbocharger sistemler, güç kaybını maksimuma indirerek zorlu tırmanışlar ve olumsuz doğa koşullarında sürüş imkânı sunmaktadır.

Arazi aracı ve jeep turboları entegre edilerek yüksek performans sağlanan turbocharger araçlarda güç kaybının yaşanmaması için, kullanılan yağ ve filtrelerin düzenli aralıklarla değiştirilmesi önem arz etmektedir. Düşük kalitedeki yağ turbonun iç gövdesine yüksek ısı sebebiyle karbonlaşmakta ve turbo yapısına zarar vermektedir.

Kullanılan yakıtın kalitesi de, turbo motorlarla güçlendirilen arazi araçların performansını etkileyen önemli bir faktördür. Turbo charger araç sahipleri yakıt, yağ ve hava filtrelerinin kalitesinden emin olmalıdır. Aksi taktirde kısa süre içerisinde motorun iç kısmından başlayan deformasyon, aracın verimini düşürerek önemli arızaların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.