Egzozdan Çıkan Beyaz Duman Turbo Arızasının Belirtisi midir?

Turbo şarj sistemleri son zamanlarda birçok araç modelinde yerini almakta ve sahip olduğu özellikler ile motora katkıda bulunarak yüksek performans elde edilmesine destek olmaktadır. Bu sistemler ile düşük hacimli bir motordan daha fazla tork elde etmek mümkündür. Turbo şarjlar bazı firmalar tarafından revize edilmekte ve tekrar kullanıma sunulmaktadır.

Bakım ve onarım altına alınan parçalar, arızaları giderildikten sonra uyumlu oldukları araçlarda tekrar kullanılmaya başlanabilmektedir. Bunun yanında turbo şarjların tamiri de yapılabilmekte ve arıza giderildikten sonra eskisi gibi kullanılmaya devam edilebilmektedir. Turbo şarj sistemlerinde farklı şekillerde arızalar meydana gelebilir. Bunlardan biri de egzozdan çıkan duman renginden anlaşılır. Peki, egzozdan çıkan beyaz duman turbo arızasının belirtisi midir? Şimdi bunu daha yakından inceleyelim.

 Egzozdan Çıkan Beyaz Duman Turbo Arızasının Belirtisi midir?Egzozdan Beyaz Çıkan Duman Ne Anlama Gelir?

Egzozdan beyaz duman çıkması genelde egzoz içerisinde yer alan yakıt partikülleri nedeniyle gerçekleşir. Çoğu zaman soğuk çalışan motordan gelen bu duman, motor sınıncaya kadar devam eder. Araç çalıştırıldığında egzoz içerisindeki su buharının yoğunlaşması beyaz dumanın çıkmasına neden olur. Bunların dışında beyaz dumanın çıkışının görüldüğü haller aşağıdaki gibi karşımıza çıkar.

  1. Motorda aşırı ısınma (motorun soğuk olması da aynı şekilde beyaz duman nedendir.)
  2. Genel olarak geç enjeksiyon sonucu oluşan yetersiz yanma
  3. Silindir duvarlarına çarpan yakıt spreyi (spreyin birikmesi ya da soğuması sonucunda da görülebilir.)
  4. Kompresyonun düşük olması
  5. Uçuculuğu düşük olan yakıt
  6. Ateşlemenin gecikmesi anlamına da gelen setan numarasının düşük olması

Egzozdan Çıkan Beyaz Duman Turbo Şarj Arızası Mı?

Beyaz dumanın çıkmasının hangi hallerde gerçekleştiğini yukarıda detayları ile anlatmaya çalıştık. Turbo şarj sistemindeki bir arızanın kaynağında beyaz duman olma ihtimali yoktur. Çünkü turbo sistemde bir arıza sonucu egzozdan çıkan duman rengi gri – mavidir. Bu nedenle egzozdan beyaz duman çıktığı anda turbo şarjda bir arıza meydana geldiğini söylemek yanlış olur.

Bunun yanı sıra mavi duman turbo ile ilgili bir sıkıntının olduğunu gösterir. Böyle bir durumda turbo şarjın şaft kesesinde yıpranma meydana geldiğinden bahsedilebilir. Yani beyaz duman çıkışı ile turbo şarj arızası arasından herhangi bir ilişki bulunmamaktadır.

Ancak gri – mavi bir duman rengi çıkışında turbo şarjın kontrol edilmesi yerinde bir hamle olacaktır. Çünkü turbo sistem çalışmıyorsa araç daha fazla yakıt yakmaya başladığı gibi motordan istenen verimin de alınması zorlaşır. Hatta duman renginin yanında aracın fazla yakıt tüketimi gözlenerek turbo da bir problem olduğunu anlamak mümkündür.

Diğer yandan bu tür durumlar karşısında araç sahiplerinin ara ara egzozdan çıkan dumanı kontrol etmeleri tavsiye edilmektedir. Çünkü olası bir problemi önlemek ve erken müdahale etmek duman renginin gözlemlenmesi sayesinde olabilir.

Bir cevap yazın