Dizel Motorlu Araçlarda Turbo Ne İşe Yarar ?

Her geçen gün artış gösteren turbo şarjlı araçlar, giderek yaygınlaşmakta ve dev otomobil şirketlerinin vazgeçemedikleri modeller arasında yer almaktadır. Özellikle son dönemlerde üretilen yeni nesil araçların hemen hepsinde turbo şarj bulunduğunu söylemek mümkündür. Bunun en önemli nedeni araçlara çeşitli şekillerde avantaj sağlaması olmaktadır. Bu avantajlar arasında en çok öne çıkan motor çekişini artırması ve yakıt tüketimini azaltarak araç sürücülerine destek olmasıdır. Hem benzinli he de dizel araçlarda yer alan turbolar, düşük hacimli motorlardan daha yüksek verim elde edilmesini sağlamaktadır. Şimdi dizel motorlu araçlarda turbo ne işe yarar? detaylı bir şekilde incelemeye çalışalım.

 Dizel Motorlu Araçlarda Turbo Ne İşe Yarar ?
Dizel Motorlu Araçlarda Turbo Şarj

Turbo şarj sistemleri genel olarak benzinli ve motorlu araçlarda aynı işlevi gösterir. Aralarındaki farkın araç devri olduğunu söylemek mümkündür. Bu tam olarak ne demektir? açıklamaya çalışalım.
Motorda birleşen yakıt ve hava pistonlardaki sıkışma ile yanma oluşur. Yanmanın meydana gelmesi ile piston yatakları harekete geçer ve aşağı – yukarı yönlü hareket etmeye başlar. Yanmanın ardından sıra egzoz gazının dışarı atılmasına gelir. Ancak egzoz manifoldundan hemen önce sisteme bağlı olan turbo şarjlar, gelen bu gazı tekrar motora yani yanma odasına geri gönderir. Gaz karışımı öncelikle türbin pervanesinden giriş yapar ve bu şekilde kompresör pervanesini çevirerek gazın yanma odasına dönüşümü gerçekleşir.
Turbo şarjlar gelen karışımı motora geri çevirmeleri için yüksek basınç gereklidir. Eğer yüksek basınç sağlanmazsa hava besleme işlemi gerçekleşmez. Bu yüzden düşük basınç altında turboların işlevini yerine getiremediklerini söylemek mümkündür. Turboların çalışması için ortalama atmosferik basınç dizel araçlarda 1 bar olarak kabul edilir. 1 barlık bir basınç sağlandığında hava besleme uygunlamaya başlamaktadır.

Bunun yanında yüksek basınç için aracın olduğu devir aralığının 1750 – 3000 devir aralıklarında olması belirtilmektedir. Özellikle 1750 devrin altında turbo şarj sistemlerinin hava besleme işlemini yapmadığı söylenmektedir. Aracın yüksek devirde olmasının amacı turboların yüksek basınç altında bırakılmak istenmesidir. Az önce belirtmiş olduğumuz gibi yanma gerçekleştikten sonra hava ve yakıt karışımından oluşan gaz yüksek basınç ile tekrar yanma odasına gönderilmektedir. Bu nedenle yüksek basınç için aracın her an fazla devirde olması önemlidir.

Turbo Şarjı Öne Çıkaran Avantajlar Nelerdir?

Turbo şarj sistemleri araçlara sundukları avantajlar ile oldukça önemli parçalardır. Yakıt tüketimini azaltmalarının yanı sıra düşük hacimli motora sahip bir aracı yüksek çekiş gücüne kavuşturmak mümkündür. Kasa olarak ağır olan ve sadece 0.9 litre motor hacmine sahip olan bir araç, turbo şarj sistemleri sayesinde yüksek torka kavuşur. Yüksek tork aracın ağır kasa ile oldukça rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. İşte bu rahatlığın en önemli nedenlerinden biri turbo şarjlardır. Yaptığı geri besleme ile araca fazladan yakıt sağlamakta ve motora ek güç sunmaktadır.
Dizel motorlu araçlarınızda turbo şarj varsa gerekli bakım ve onarımlarını yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Ayrıca aracın turbo şarjında herhangi bir arıza olduğunu anlamak için bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza çıkan aracın çekiş gücüdür. Eğer aracınızın çekiş gücü eskisi gibi değilse turbo şarjda bir sıkıntı olduğunu düşünebilirsiniz. Ayrıca yakıt tüketimi de her zamankinden fazla olduğu durumlarda yine turbo şarj sisteminde bir problem olduğu akıllara gelebilir. Böyle durumlarda en yakın yetkili servise gidere turboya baktırmayı ihmal etmeyin. Çünkü erken müdahale ederek hem yakıt sarfiyatını önceler hem de ortaya çıkabilecek başka sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Bir cevap yazın