Diyarbakır Turbo Turbo Tamiri ve Revizyonu

Artık pek çok araç turbo şarj sistemi ile üretilmekte ve bu sistemler özellikle yeni nesil araçlarda olmazsa olmazlardan biri haline gelmektedir. Belli bir zamandan bu yana araç üreticileri turbolar ile sürücülere sundukları araçlar sayesinde yakıt sarfiyatının önüne geçmeye çalışmakta ve bunun yanında düşük hacimli üretilen modellerini turbo şarj sistemleri ile yüksek performanslı araçlar haline getirmeye çalışmaktadır. Turbo sistemler hava besleme mantığı ile çalışmakta ve bu sayede motora ek yakıt sağlayarak motor gücünü artırmaktadır. 1.0 litre hacimli bir araç ağır kasasına rağmen turbo şarj ile daha rahat bir şekilde yol almakta ve aynı zamanda bunu daha az yakıt tüketerek gerçekleştirmektedir. Turbolar konusunda birtakım bilgiler vermedikten sonra Diyarbakır turbo turbo tamiri ve revizyonu firması olarak sizlere hizmetlerimizden bahsedelim. Tamir ve revizyon gibi işlemlerde sunduğumuz hizmetlere daha yakından bakalım.

Uygun Fiyatlarla Turbo Şarj Tamiri

Uygun fiyat aralıkları ile sizlere tamir, bakım ve onarım gibi konulardan hizmet veren firmamız, aynı zamanda bünyesinde revizyon işlemleri de gerçekleştirmektedir. Kullanılmayan ya da pert olmuş araçlardan alınan turbo şarjlar detaylı bir bakım ve onarımdan geçirilmekte ve arızaları tamamen giderildikten sonra araçların kullanımına sunulmaktadır. Firmamız tarafından revize edilen turbo şarjların diğer turbolardan hiçbir farkı yoktur. Orijinalinin aynısı olacak şekilde üretilen ve varsa sorunları tamamen giderilen turbo şarjlar, araç performansınızı önemli ölçüde artırır ve yakıt tüketimini azaltmanıza yardımcı olur.

Turbo Şarj Sisteminin Faydaları Nelerdir?

Turbo şarj, araç sahiplerine çeşitli konularda faydalar sağlar. Bunlardan en önemlisi araç motorunun düşük hacimli olmasına rağmen turbo ile daha fazla güç alınabilmesidir. Çünkü turbo şarj sistemleri araçlarda çekiş gücünü artırır ve bu da doğal olarak motorun daha fazla tork üretmesi anlamına gelir. Örneğin 1.0 litre hacim motora sahip bir aracın üreteceği güç aşağı yukarı bellidir. Ancak turbo şarj ile mevcut motor gücünü artırmak ve yollarda yüksek performans elde etmek mümkündür. Bunun yanında turbo şarj çalışma sistemi önemli ölçüde yakıt tasarrufu etmenizi sağlar. Motorda oluşan sıkışmanın ardından yanmanın piston yataklarını harekete geçirmesi ile egzoz gazı turbo tarafından tekrar motora geri gönderilir. Bunun sonucunda yanma odasına fazladan yakıt karışımını içerisinde bulunduran gaz girişi olur ve işleyişin bu şekilde devam etmesi ile yakıt tüketimi en aza indirgenir.

Turbo Şarj (Charger) ile Yakıt Tasarrufu

Motor yakıt ve hava karışımının öncelikle pistonlarda sıkıştırılması ve bunun ardından yanma meydana gelerek piston yataklarının aşağı yukarı hareket etmesi sonucunda çalışır. Yanma odasında meydana gelen bu işlemin ardından egzoz borusundan çıkış yapmak üzere yola giren yakıt ve hava karışımı turbo şarj üzerindeki türbin pervanelerini harekete geçirir. Bunun ardından kompresör pervaneleri de çalışmaya başlar ve karışımın bir bölümü tekrar yanma odasına gönderilir. Motorun çalıştığı sırada geri dönen gaz, yanma odasında tekrar işlenir ve bir nevi yakıt görevi görür. İşte bu durum turbo şarj sistemli araçlarda yakıt tasarrufu yapılmasını sağlar.

Turbo şarjların egzoz gazını tekrar motora göndermeleri için aracın devirli bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Çünkü araç devirli çalıştığı sırada turbo şarjın işlevini yerine getirmesi için basınç oluşturur. Yüksek basınç olmadığı taktirde hava beslemesi yetersiz kalır ve gaz karışımı motora geri gönderilemez. Ayrıca bu basıncın ortalama 1 ya da 2 bar atmosferik basınç olması gerekir. Bunun altında kalınan durumlarda turbo şarj işlevini gerçekleştiremez.