Benzinli ve Dizel Araçlarda Turbo Bakımı Nasıl Yapılır?

Turbo şarj sistemleri hem dizel hem de benzinli araçlarda kullanılan ve araçlara önemli katkılar sağlayan sistemlerdir. Düşük hacimli bir motordan daha fazla çekiş gücü elde etmek için kullanılan turbo şarjlar, torku yükselterek araçların performanslarında bariz artışlar göstermektedir. Ayrıca turbo şarjlar ile yakıt tüketimi de en aza indirgenmektedir. Araçlarda hemen her aksamda çeşitli arızalar oluştuğu gibi turbo şarjlar da zaman zaman arızalanabilmektedir. Bu arızaların giderilmesi için bazen tamir işlemine başvurulur bazen de revizyon işlemi devreye girer.

Ancak çoğu zaman tamir edilen turbo şarjlar arıza düzeltilse dahi eskisi gibi etkili bir şekilde çalışmaz. Bu nedenle kesin sonuç almak için revize edilmiş bir turbo şarj sistemi ile değişim yapmak daha akılcı olacaktır. Turbo bakımları genel olarak bakıldığında beklentileri karşılayamaz. Bu durum karşısında sizlere firmamız tarafından yenilenmiş olan turbo şarj ürünlerimizi tavsiye ediyoruz. Kullanılmayan araçlardan alınan turbo şarjlar, baştan sona bakım altına alınır ve var olan arızaları giderilir. Bunun ardından neredeyse orijinalinden farksız olan turbolar, siz müşterilerimiz için hizmete sunulur. Ayrıca revizyon işlemleri gayet uygun fiyatlarda yapılmakta ve birtakım avantajlar ile araçlara entegre edilmektedir.

Firmamız ürünleri hem benzinli hem de dizel araçlar için uygundur. Aracınız ister dizel olsun isterse de benzinli bize getirebilir ve turbo değişim işlemlerinizi bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo şarjlar çeşitli şekillerde arızalanabilir. Bu yüzden arıza belirtilerini bilmek aracın veya motorun diğer aksamlarında sorun çıkmaması adına önemlidir.

Turbo arızalarını öğrenmenin ilk yolu arıza lambasının yanması ile anlaşılır. Ancak bu lamba genelde son yıllarda üretilen araçlarda bulunmaktadır. Yani her turbo şarj sistemi bulunan araçta arıza lambası da olduğunu söylemek yanlış olur.

Diğer yandan arızayı anlamanın başka bir yolu ise araç çekişinin düşmesidir. Araç çekişinin düşmesi ile yakıt tüketimi de aynı şekilde artar ve ortaya çıkan bu durum turbo sistemde bir arıza olduğunu gösterir.

Turbodan anormal sesler gelmesi yine bir arıza olduğunun belirtisidir. Ayrıca motorun yağ eksiltmesi, turbo şarjda basıncın düşmesi egzozdan yoğun bir şekilde duman çıkışı arıza belirtileri arasında yer almaktadır. Arızanın olduğunu anlamak için egzoz borusundan çıkan dumanın rengine bakmak yeterlidir. Duman renginin gri – mavi olduğu durumlarda arızadan söz edilebilir.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız turbo şarj arıza belirtileri genel olarak araç kullanıcıları tarafından anlaşılabilecek fiziksel belirtiler olarak karşımıza çıkar. Bunun dışında araç sahipleri tarafından anlaşılması zor arızalar ise bu konuda uzman servis personellerinin anlayabileceği niteliktedir.

Turbo şarj sistemlerde bu tür sorunlarla karşılaşmamak için özellikle yağ eksilmesine dikkat edilmesi gerekir. Turbonun yağsız kalması birtakım sorunların ön plana çıkmasına hatta turbonun değiştirilmesine neden olabilir. Ayrıca yağ değişimi zamanında yapılmalı ve kaliteli yağ kullanmaya özen gösterilmelidir.