Benzinli ve Dizel Araçlarda Turbo Arızasında İlk Yapılacaklar Nedir?

Giderek yaygınlaşan turbo şarj sistemli araçlar, birçok avantajlı durumu da beraberinde getirmek ve bu şekilde araç sürücülerine yakıt tasarrufu ve yüksek performans sunmaktadır. Ünlü otomobil markaları son yıllarda üretimi gerçekleştirdiği araçlarının pek çoğunda turbo şarjlara yer vermektedir. Bunun tabi ki birçok nedeni olduğu gibi sürücülere sağladığı ayrıcalıklar da bulunmaktadır. Turbo şarj sistemleri düşük hacimli motorların daha yüksek performans elde etmesine olanak sağlar.

Yüksek performansın yanı sıra yakıt sarfiyatını da büyük ölçüde engelleyen bu sistemler, daha az yakıtla daha çok yol kat etme konusunda etkilidir. Bu şekilde avantajlar sunan sistemlerde bazı durumlarda farklı nedenlere bağlı olarak arızalar meydana gelebilir. Bu arızalar ilk olarak sürücü tarafından anlaşıldığı gibi bazen servisler tarafından da fark edilebilir. Peki, benzinli ve dizel araçlarda turbo arızasında ilk yapılacaklar nedir? bunlara daha yakından bakalım ve karşılaştığınız bu tür sorunlarda yapmanız gerekenler hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalışalım.

Turbo Şarj Arıza Nedenleri Nelerdir?

Turbo şarj  sistemlerinde gerekli kontrollerin yapılmaması ve ihmal gibi durumlar arızalara neden olabilir. Bu yüzden turboların arıza meydana getirmemesi için bazı hususların gözden kaçırılmaması gerekir. Yağ eksilmesi turbo şarjlarda çoğu zaman arızaya neden olan durumlar arasında yer alır. Bu nedenle yağlama kesinlikle ihmal edilmemeli ve kaliteli bir yağ kullanılmalıdır. Bunun yanında yağın zamanında değiştirilmesi de oluşabilecek sorunların önüne geçilmesinde önemli bir püf noktadır.

Aracınız ister benzinli olsun isterse dizel her iki yakıt tipinde de turbo şarjlarda arıza meydana gelmesi sonucu ilk yapılması gereken servise başvurmaktır. Serviste aracınızın turbo şarj sistemi bakıma alınır ve arızanın nerden kaynaklandığı bulunmaya çalışır. Aracınızı turbo şarj arızalı iken kullanmaya devam etmek zincirleme sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Belki direkt olarak aracınızda bir hasar oluşturmaz, ancak turbo şarj ile bağlantılı olan diğer akşamların bozulması olasıdır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak, arızalı bir turbo şarj egzoz sitemine direkt olarak zarar verir ve egzozda emisyon belirgin ölçüde artar. Bunun sonucunda ise katalitik konvertör ve dizel partikül filtresinde hasar oluşur. Egzoz emisyonunu artması ile egzoz gazındaki partikül ve çeşitli bileşenlerde artış gözlenir. Bu artış doğal olarak dizel partikül filtreleri için zararlıdır ve istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Eğer araç arızalı turboyla kullanılmaya devam ederse sadece turbo arızasını gidermek yerine dizel partikül filtresini de değiştirmeniz gerekebilir.

Turbo Arıza Verdiğinde Ne Yapılmalıdır?

Diğer yandan arızalı olan turbo şarj sistemlerinin direkt olarak motora zarar verdiğini söylemek yanlış olur. Ancak direkt olarak zarar vermese dahi hava beslemesinin yetersiz olması ve bunun yanında kötü yanma motorun titreyerek çalışmasına neden olabilir. Titreşimli çalışan bir motorda ise ilk zarar görecek kısımlar piston-biyel-supap sistemi olacaktır.

Aracınızın turbo şarj sisteminde herhangi bir arıza belirtisi keşfettiğinizde hiç zaman kaybetmeden bize getirin ve sorun daha büyümeden çözüme kavuşturalım. Alanında personellerimiz ile sizlere farklı çözümler sunacağımızı ve yaşadığınız arızanın aracınızdaki diğer akşamlara zarar vermesini engelleyeceğimizi unutmayın.

Ayrıca uygun fiyatlarda bakım ve onarım gerçekleştirdiğimiz turbo sistemlerin değişimi bizzat firmamız tarafından yapılmaktadır. Turbo şarjları yeniden revize eden ve kullanıma sunan firmamız, arızası giderilemeyen turbolar karşısında sizlere etkili çözümler sunar. Bu nedenle turbo şarj arızası ile karşılaşır karşılamaz bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. Turbo şarjı arızalı aracınızı kullanamaya devam ettiğiniz sürece başka sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz.