Benzinli Turbo Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekilen Unsurlar

Yeni nesil araçların vazgeçilmezi turbo şarjlar. Gittikçe popülaritesini artıran ve markaların müşterilerine ayrıcalıklı bir hizmet sunma amacıyla araçlarında yer verdiği bu sistemler, giderek gelişen teknolojinin ve müşteriye sunulan farklı hizmet aşamalarının bir parçası. Turbo şarjların neden mi bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? O halde sizlere üretilen yeni nesil üretilen araçlarda turbo şarjın işlevini anlatmaya çalışalım.

Turbo şarjlar hava beslemesi ile motordan daha fazla güç elde edilmesine olanak sağlar. Bunun yanında yakıt tüketimini en aza indiren turbolar, tasarruf açısından da sürücülere avantaj sunmaktadır.

Motor içerisinde yakıt ve hava karışımı sıkışarak yanma meydana gelir ve bu piston yataklarının harekete başlamasını sağlar. Bunun ardından egzoz gazı çıkışa yöneldiği sırada yüksek basıncın da etkisiyle turbo şarj tarafından tekrar yanma odasına gönderilir. Yüksek basınç turbo şarjda bulunan pervanenin dönmesini sağlar ve bunun ardından kompresör pervanesi de dönmeye başlayarak geri dönüşüm işlemi gerçekleştirilir. Yanma odasına tekrar dönen hava karışımı ise motorun gücünü artırır ve aynı zamanda yakıt takviyesi şeklinde işlev görerek tüketimi belirli ölçüde azaltır. Araçlarda turbo şarj çalışma mantığı ve görevi genel olarak bu şekilde açıklanabilir. Şimdi benzinli ve turbo araç kullanırken dikkat edilmesi gerekilen unsurlar nelerdir? daha yakından inceleyelim ve turbo şarjlı araç sürücülerinin bu konuda neler yapmaları gerektiğini daha yakından görelim.

Benzinli Turbo Şarj Araç Kullanmadan Önce Bilgi Sahibi Olun

Turbo şarjlar konusunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken yağma işlemidir. Turbolar genel olarak motor yağı ile yağlanır ve yağ pompası ile turbonun giriş kanallarına yağ basılmaktadır. Bu nedenle motor çalıştırıldıktan kısa bir süre sonra (1 – 2 saniye) araç stop ettirilmemelidir. Eğer böyle bir şey yapılırsa turbonun hasar görme ihtimali yüksektir. Araç çalıştığı sırada turbo şarj hızlı bir şekilde dönmeye başlar ve motorun kısa süre içerisinde stop edilmesi yağlamanın önüne geçer. Yeterince yağlanmayan turboda birtakım arızalar meydana gelebilir. Ayrıca genellikle motorun soğuk olduğu durumlarda yağlama özelliği daha az olan yağ bu işlevini yerine getiremez ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Diğer yandan orta ya da yüksek devirli kullanılan araç park haline geçtiğinde motor ortalama 1 – 2 dakika kadar rölanti pozisyonunda çalıştırılmaya devam edilmelidir. Çünkü araç bu şekilde çalışmaya devam ettiğinde yağlama devam eder ve turbo da bu süre içerisinde yavaşlamaya başlar. Uzun bir yolculuk sonrasında aniden motorun stop edilmesi yanlıştır. Turbo şarj sisteminde yer alan mil hızla dönmeye devam eder ve motor stop edildiği için yağlama durur. Bunun sonucunda turbo şarj mili, burçlar ve mil yataklarında bazı sorunlar oluşmasına sebep olur. Sonrasında ise aşınma ve boşluk yapma gibi arızalar en çok rastlanan turbo şarj arızları olarak karşımıza çıkar.

Turbo şarjlarda meydana gelen arızalar genel olarak araç için sıkıntı oluşturmaz. Yani turbo arızalansa bile araca zarar vermesi istisnai durumlar dışında olası değildir. Turbo şarjlarda oluşan arızalar genellikle motor çekiş gücünü düşürür ve bunun yanında yakıt tüketimini artırır. Sadece hava beslemesinin yetersiz olması ya da yanma odasında gerçekleşen kötü yanma motorun titreşimli çalışmasına neden olacağından piston ve supap üzerinde istenmeyen olumsuzluklar meydana getirebilmektedir.

Ancak turbolarda meydana gelen arızalar egzoz sistemini olumsuz etkileyebilir. Egzozda emisyon hacmi artar ve gaz içerisinde bulunan birtakım parça ve bileşenler katalitik konvertör ve dizel araçlardaki partikül filtrelerine zarar verebilir.

Bir cevap yazın